Czy promienie słoneczne niszczą paznokcie ?

Promienie UV negatywnie wpływają na naszą skórę, która po zbyt długim nasłonecznieniu staje się sucha i podrażniona. Jednak nie tylko nasza skóra cierpi z powodu nadmiaru promieni UV. Jak się okazuje również nasze paznokcie źle znoszą nadmiar słońca. Sprawdź jak promienie UV działają na nasze paznokcie.

Promienie UV niestety wpływa równie negatywnie na naszą skórę, jak i na nasze paznokcie. Niewiele jest jednak doniesień na ten temat. Wiadomo jedynie, że bardzo intensywne nasłonecznienie może doprowadzić do silnego wysuszenia płytki paznokcia. Płytka paznokciowa przez to staje się łamliwa i wysuszona, co sprawia, że paznokcie źle się prezentują, są bardziej łamliwe, częściej kruszą się, trudniej je zapuścić. Latem częściej oprócz kąpieli słonecznych zażywamy również kąpieli w basenie, czy w morzu. Słona woda morska również silnie wysusza płytkę i sprawia, że jest ona krucha. Tak samo dzieje się podczas moczenia dłoni w basenie. Woda basenowa jest często silnie chlorowana, przez co wysusza się nie tylko nasza skóra, ale i płytka paznokciowa.

Co możemy zrobić, aby uniknąć nadmiernego wysuszenia się płytki paznokcia:

  • ochronić nasze paznokcie za pomocą kremów z filtrem podczas kąpieli słonecznych
  • unikać zbyt długich kąpieli w słonej wodzie
  • przed urlopem nałożyć na paznokcie lakier hybrydowy lub żelowy
  • nałożyć na płytkę paznokciową lakier typu top coat, który jest dla paznokci barierą ochronną przeciwpromieniowaniu UV; odbijają one promienie słoneczne, przez co paznokieć jest chroniony przed wysuszeniem
  • po kąpieli słonecznej staraj się smarować dłonie kremem i olejować je olejkiem np. arganowym

Polecamy także: Rajstopy Lores.