Co to jest Yerba Mate i jakie jest jej zastosowanie?

W ostatnich latach Yerba Mate przyciągnęła do siebie wielu zwolenników i wzrosła na popularności, dzięki swoim fantastycznym właściwościom pobudzającym oraz zdrowotnym. Zanim jednak pojedziemy do supermarketu i widząc ją na półkach sklepowych postanowimy dokonać zakupu, warto zastanowić się czym tak naprawdę jest Yerba Mate i jakie korzyści niesie za sobą picie prawdziwych listków, które nie są tak mocno przetworzone oraz poznać jej zbawiennie działający skład chemiczny.

Skąd się bierze Yerba Mate?

Yerba Mate to popularne określenie, za którym kryje się napój parzony z oberwanych liści i gałązek drzewa o łacińskiej nazwie Ilex paraguariensis, ogólnie identyfikowanego jako ostrokrzew paragwajski. Drzewo to, kiedy rośnie w swoim naturalnym i dzikim środowisku, może osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości, a odnaleźć je można na wąskim terenie pomiędzy Atlantykiem, a rzeką Paraguay w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju i Brazylii. Yerba Mate, pomimo tego, że na co dzień nazywana jest herbatą, wcale nią nie jest. Napojem, który możemy określać mianem herbaty jest napar z liści roślin z grupy Camellia sinensis, natomiast Yerba Mate zalicza się do zupełnie innej grupy roślin o diametralnie różniącym się składzie chemicznym i właściwościach. Przygotowując swój pierwszy w życiu kubek Yerba Mate, warto pamiętać o tym, że jej smak jest goryczkowy, a czasem nawet wykręcający. Najczęściej wynika to z niedoświadczenia osoby, która przygotowuje napar, jednak z czasem kubki smakowe przyzwyczajają się do goryczy, a my nabieramy wprawy.

Sposób przygotowania

Aby przygotować Yerba Mate na początek wystarczy nam zwykłe naczynie, jednak z czasem warto wyposażyć się w specjalistyczny gliniany kubek i metalową słomkę, które sprawią, że Mate będzie smakować znacznie lepiej, a my nie będziemy mieli problemu z fusami, dzięki sitku, jakim jest zakończona metalowa słomka. Rurka ta nazywana jest bombilla i znacznie zwiększa komfort spożywania napoju. Do naczynia należy wsypać od 1/4 do 3/4 objętości suszu, w zależności od tego, jak intensywny napar chcemy uzyskać, a same listki możemy zalewać ponownie od 5 do nawet 7 razy, dzięki czemu nie musimy tak szybko wyrzucać fusów i marnować Yerba Mate.

Sprawdź też: https://czasnaherbate.net/16-akcesoria

Lepsza niż kawa

Popularny napar z ostrokrzewu jest wspaniałą alternatywą dla wszystkich miłośników kawy, ponieważ prócz świetnego efektu pobudzenia i goryczkowego smaku, jaki zapewnia nam również kawa, ma wiele właściwości zdrowotnych. Napar ten likwiduje oznaki zmęczenia, reguluje ciśnienie, działa detoksykacyjnie, poprawia przemianę materii, zwiększa odporność, a przede wszystkim nie wypłukuje z organizmu ważnych substancji, takich jak magnez, co daje mu znaczną przewagę nad popularną kawą. Wszystkie te właściwości zdrowotne zawdzięcza składnikom bioaktywnym, takim jak ksantyny (kofeina, teobromina, teofilina), polifenole , saponiny, makroelementy (magnez, potas, fosfor), mikroelementy (mangan, cynk, miedź, chrom) oraz witaminy (A, B1, B2, C, E, PP i H), dlatego jeli już zdecydowaliśmy się na zakup, sprawdźmy, czy nasza Yerba Mate posiada takie składniki. (https://www.czasnaherbate.net/)

Warto sprawdzić: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Surowce-kosmetyczne-i-polprodukty-2005.html